Důchod před 40. rokem - Yes, you can retire before your 40th birthday

Na webových stránkách www.bbc.co.uk se objevila rada, jak je možné odejít do důchodu ještě před 40. rokem života. Z hlediska procvičování angličtiny rozhodně doporučujeme článek přečíst http://www.bbc.com/capital/story/20140404-yes-you-can-retire-at-40 .  Patří k těm textům, které zvládnou i středně pokročilí. Rozhodně je ale zajímavý i z jiného hlediska. Čtenář se dozví, v jakém věku lidé odcházejí do starobního důchodu v jiných státech.

"In the United States, the average adult retires at 61, according to a Gallup poll. In Australia, men retiring within the last five years were 61.5 to 63.3, on average, and women were 59.6, according to the Australian Bureau of Statistics. Whereas in Japan, the average worker retires at 69.1, and in Luxembourg, the average retirement age is 57.6, according to the Paris-based Organisation for Economic Co-operation and Development".

Pokud se týká obsahu článku, asi není nic objevného na tom, že čím dříve lidé splatí hypotéku, tím víc ušetří a tím více jim zůstane na důchod. Je otázka, jestli se rady v tomto článku mohou řídit i lidé v ČR s průměrným platem. A ještě jednu výtku bychom k článku měli. Pokud už spořivý občan na starobní důchod naspoří způsobem, který je v článku uveden, nedozví se nic o tom, jak své uspořené peníze ochránit nejen před případnými krachujícími bankami, ale ani před inflací atp.

 

Článek ze dne 13.4.2014